V prejšnjem članku smo ugotavljali, zakaj je bolje uporabljati čim manj nagrobnih sveč za enkratno uporabo, zdaj pa bomo predstavili enostavno doma narejeno nagrobno svečo, katere ohišje sestoji iz rabljenih steklenih kozarcev za vlaganje in rabljenih kovinskih pokrovčkov nagrobnih sveč, ki jih lahko najdete na vsakem pokopališču. Standardna velikost pokrovčka se ujema z nekaterimi standardnimi velikostmi kozarcev (npr. 700-gramski), v nekaterih primerih pa se pokrovčki celo tako dobro prilegajo, da so “odporni” tudi proti močnemu vetru, navoj pa se skorajda ne vidi... samo pravo kombinacijo je treba najti!
Svečo nato okrasimo po svojih željah, lahko tudi v celoti iz ekoloških materialov, kot je suho cvetje, smrečje, juta, rafija ipd. Ob deževnem vremenu je potrebno paziti na vodoodpornost; pri uporabi papirja lahko to dosežemo tako, da papir povoskamo.
V svečo nato položimo plast peska, ki svečo tudi nekoliko obteži, nanj pa svečko po lastni izbiri (mi smo uporabili svečke Gheelux, ki so kombinacija kuhanega masla in čebeljega voska). V primeru uporabe čajne svečke se nagrobna sveča zlahka ponovno uporabi, saj se vosek ne razlije po dnu sveče, kar je včasih težko očistiti. Z nekaj spretnosti lahko ponovno uporabimo tudi držalo za čajno svečko.
Ko se dekoracije naveličamo ali jo je načel zob časa, jo lahko v veliko primerih (odvisno od vrste dekoracije) preprosto odstranimo in zamenjamo z novo.
Za navdih si lahko spodaj ogledate nekaj primerov takšne sveče – po našem mnenju so ne le okolju prijazne, ampak tudi precej lepše od sveč, ki jih lahko kupimo v trgovini!
Sveče z rastlinjem in povoščenim papirjem
Pri teh svečah smo uporabili prosojen impregniran papir, ki ga lahko naredite sami, bolj enostavna opcija pa je uporaba kupljenega povoščenega ali peki papirja. Takšen papir lepo razprši svetlobo sveče in poudari silhueto rastlinja. S papirjem smo ovili steklen kozarec, na katerega smo prej pritrdili suho ali sveže rastlinje. V nekaterih primerih si delo olajšamo, če rastlino prej stisnemo in posušimo (kot za herbarij), če se vam mudi, pa lahko rastlino tudi prekrijete z listom papirja in jo polikate z ne prevročim likalnikom.
Slike 1-4: Sveče izdelane s kombinacijo povoščenega/peki papirja in suhega ali svežega rastlinja.
Sveče z listjem
Sveče, okrašene z barvitim jesenskim listjem, pričarajo čudovite barvne kombinacije. Če uporabimo zimzeleno rastlino, kot je bršljan ali smrečje, bo sveča zdržala dlje. Najbolj enostavno je, če liste ob ohišje pritrdimo z vrvico.
Slike 5-9: Sveče, okrašene z jesenskim listjem, bršljanom in suhim cvetjem, povezanim z rafijo ali vrvico iz jute.
Sveča s prtičkom in čipko
Zelo enostavna je tudi okrasitev sveče s papirnatim prtičkom, ki ga prav tako lahko sami impregniramo proti vlagi. Namesto prtička lahko uporabimo tudi ostanke blaga, papir, ki ga pobarvamo sami ali iz njega izrežemo vzorec mandale... Dodamo lahko še čipko, rastlinje ali kako drugo dekoracijo.
Sliki 10 in 11: Sveča s papirnatim prtičkom, ovita s čipko.
Podprite naš projekt
Z donacijo lahko podprete naše delo, da bomo še naprej lahko objavljali kakovostne vsebine. Hvala, ker nas podpirate!